Na čem jezdím

Na čem jsem začínal a kam až to došlo v roce 2019

Úplně na začátku jsme jezdili s motocyklem zapůjčeném ze Smrž Academy. Jednalo se o Polini Carena 910. V tu dobu taťka ještě nevěděl, co vše ho čeká a do motorky vesměs lil pouze benzín. Dokonce mi stačila pouze jedna sada pneumatik na sezónu (psal se rok 2016)

Ježíšek v roce 2016 přinesl produkční motorečku Blata Ultima. Jedná se o příhradový rám osazený hliníkovou zadní kyvkou, podsedlákem a vzpěrami, osazen motorem Blata RM10 o obsahu 40ccm vzduchem chlazeném a oproti Polini hydraulickými brzdami Formula, které jsou účinnější a umožňují přesnější dávkovatelnost. Před sezónou jsme dovybavili ještě racing výfukem a karburátorem Dell Orto PHBG15, což umožňovaly předpisy.

Psal se rok 2017 a já jsem si stabilními výkony šel pomaličku pro titul mistra ČR. Na konci sezóny nám však bylo pomalu jasné, že s motorem od Blaty dlouho na vrchu nevydržíme. Změna přišla v průběhu sezóny 2018, kdy nám bylo jasné, že titul už neobhájíme.

Volba byla těžká, rozhodovali jsme se mezi italským osvědčeným motorem značky CS, kde bylo sice všechno odzkoušené, ale tato značka je víceméně momentálně největším dodavatelem motorů v Itálii a tak dodávky náhradních dílů pro „zbytek světa“ tak nějak pokulhávala a čekat v průběhu sezóny 3-4 měsíce třeba na válec nebo klikový hřídel je prostě nemyslitelné. Volba padla na relativního nováčka dodavatele motoru a to opět italské produkce GHR.

Ať se zdá, že kupujete hotový factory racing produkt, vždy zjistíte, že fabrika si spoustu věcí nechá pod pokličkou a byť se nejedná o masovou výrobu, vždy je prostor co vylepšit a vždy není motor jako motor. Toto samozřejmě už znamená vyšší dívčí, znalosti a zkušenosti v tomto oboru. Máme štěstí, že tady u nás v Písku máme pana Vladímíra Váchu a jeho firmu na výrobu motokárových motorů VM Motor. Jasně, jedná se o naprosto dva rozdílné světy, čtyřicítka vzduchem chlazená s odstředivou spojkou oproti stodesetikoňové dvěstěpadesátce, vodou chlazeném motoru s šestistupňovou převodovkou, která dokáže tu motokáru rozparádit hodně přes 200km/h. Pan Vácha i přes svojí vytíženost nikdy neřekl NE a vždy když bylo potřeba do motoru „hrábnul“ a jeho dlouholeté zkušenosti se osvědčily i u takového „mrzáka“ jeho slovy.

GHR motor jsme zastavěli do stávajícího rámu od Blaty. Tato kombinace se nám v letošní sezóně osvědčila a pokud se podařilo nastavit vše potřebné přímo dle charakteru dráhy, stali jsme se letos, co se Českého mistráku týká, nepolapitelní.


Aktuální stav motorečky

Rám: Blata Ultima
Motor: GHR, vzduchem chlazený o objemu 40ccm s restriktorem 15mm ve výfuku (výkon cca 10HP)
Výfuk: GHR Factory Racing
Karburátor: Polini CP15 Evolution
Brzdy: Přední i zadní hydraulické Formula
Ráfky: Odlehčené, frézované z produkce Petra Seménky
Pneumatiky: Přední slick PMT T41 90/65 R6,5 nebo PMT JuniorRain 90/65 R6,5
Zadní slick PMT T41 105/50 R6,5 nebo PMT Junior Rain 90/65 R6,5
Dále